Predstavnici IPO Montenegro danas su održali predavanje đacima Srednje Ekonomsko-ugostiteljske škole u Baru. Tema predavanja „Faktori ljudske (ne)bezbjednosti“.
Đaci su imali priliku da čuju različita shvatanja pojma bezbjedosti, od onog najužeg koji se odnosi na pojedinca (ljudska bezbjednost) do onog najšireg a koji se tiče međunarodne zajednice (međunarodna bezbjednost). Đacima je predstavljen proces nastanka koncepta ljudske bezbjednosti, njegova institucionalizacija kao i problem mjeranja indeksa ljudske bezbjednosti. U vezi sa istim detaljno su objašnjeni faktori koji utiču na (ne)bezbjednost pojedinca i to: ekonomski, bezbjednost u pogledu hrane, zdravstveni, bezbjednost životne sredine, lična i bezbjednost zajednice i politički faktor bezbjednosti.
Na kraju predavanja đaci su imali priliku da kroz anketu prokomentarisu i razmijene iskustva na temu sopstvenog osjećaja (ne) sigurnosti.
Ono što se može zaključiti iz njihovih odgovora jeste da djeca uzrasta starijih maloljetnika najviše strahuju od gladi, nasilja i nepristupačne adekvatne zdravstvene usluge. Osjećaj bezbjednosti u svom gradu su opisali kao „malo bezbjedan“ a kada je u pitanju zaštita relevantnih subjekata najviše povjerenja imaju u Upravu policije. Poznaju sve vrste nasilja (psihičko-verbalno, fizičko, sexualno, porodično, vršnjačko, sajber) a smatraju da je među vršnjacima najzastupljenije verbalno, fizičko i sajber nasilje.
U radionici učestvovali Predsjednik IPO mr Ivan Pekić
Predavač mr Tamara Jovićević, podpredsjednica IPO Montenegro, mr Humanističkih studija, smjer Bezbjednost i politika, odbrana teze „Koncept ljudske bezbjednosti“